Track & field

GPAC Indoor Championship 9 a.m. Saturday, February 18, Sioux Center, Iowa

Meet location

DeWitt Recreation Center
Sioux Center, Iowa

Track and Field At GPAC Championships This Weekend

Meet Info...Northwestern College track and field teams will compete in the 2017 Great Plains Athletic Conference (GPAC) Indoor Championships this weekend, Feb. 17-18. The two-day championship event, presented by Cypress Risk Management, will take place at the Recreation Center on the Dordt College campus in Sioux Center, Iowa. 

Competition gets underway on Friday afternoon with the first events of the pentathlon and heptathlon beginning at 1pm. The men's multievent will conclude Saturday morning with the final three events beginning at 9am. The rest of the championship will begin at noon on Saturday with the field events and running events beginning at 1pm. 

Schedule of Events | Heat Sheets 

Live Results | GPAC Press Release

Teams Competing/Format...All 10 men's teams and all 11 women's teams will compete this weekend.

Team scores will be kept and the overall men's and women's team champion will be determined. The top eight finishers in an event earn points for their respective team and receive all-conference honors.

Last Year's GPAC Championship...Doane University is the defending GPAC Champions for both the women and the men.

The Tiger women scored 201.83 points while the Doane men tallied 168 points in winning their respective GPAC titles last year in Lincoln, Nebraska, at the Bob Devaney Sports Center.

Northwestern placed fifth out of 11 teams in the men's competition with 63 points. Two mens' entries, Kyle Anderson in the 800m and the 4x800 relay, won GPAC titles. 14 earned all-conference honors by finishing in the top eight in their respective event.

Northwestern finished seventh out of 12 teams for the women's side. 10 entries earned all-conference honors, eight individuals and two relays. 

All of the Red Raider all-conference entries are listed below: 

Women's All-Conference:

60m:
3.Jahdai Dunk-7.85

400m:
4.Lauren Spranger-58.42

600m:
2.Rebekah Muilenburg-1:37

800m:
3.Katie Landhuis-2:19

Mile:
8.Sarah Lunn-5:27

60m Hurdles:
7.Abby Stevens-9.69
8.Jordyn Oostra-10.15

4x400-3rd  (Muilenburg, Sorensen, Landhuis, Spranger)

4x800-6th (Bosch, Mayforth,Sinclair, Hovland)

Penathlon:
4.Abby Stevens-3,280pts

Men's: All-Conference:

60m:
8.Alex Van Roekel-7.18

400m:
4.Levi Te Brink-50.2

800m:
1.Kyle Anderson-1:54

1000m:
6.Ryan Weitgenant-2:33

Mile:
2.Tim Rose-4:19
4.Ryan Weitgenant-4:21
6.Tanner Goetsch-4:23
8.Peter Smith-4:28

3000m:
4.Will Norris-8:46
6.Tanner Goetsch-8:57
7.Peter Smith-8:58

60m Hurdles:
7.Zack Rice-8.81

4x400-4th (Lemon, Krier, Johnson, Te Brink)

4x800-1st (Hollinger, Benzing, Johnson, Anderson)

GPAC Rank...Listed below are the Northwestern athletes who are ranked in the GPAC's top 10 in their respective events based upon this week's performance list:

Men's:

60m: 
8.Derrick Akers

400m:
5.Levi TeBrink
T6.Austin Krier
T6.Aaron Lemon

600m:
2.Aaron Lemon

800m:
2.Peter Hollinger

1000m:
6.Tim Rose
8.Peter Hollinger

Mile:
1.Tim Rose

3.Tanner Goetsch

3K:
3.Ryan Bauermeister
4.Tanner Goetsch

5K:
2.Ryan Bauermeister
3.Will Norris

4x400-2nd

4x800-1st

Distance Med-2nd

High Jump:
9.Calvin Korver

Long Jump:
7.Reggie Carter

Triple Jump:
4.Reggie Carter

Heptathlon:
4.Calvin Korver
6.Jordan Strand

Women's:

60m:
2.Jahdai Dunk

200m:
10.Kenzie Keune

400m:
3.Rebekah Muilenburg

600m:
1.Rebekah Muilenburg

800m:
1.Katie Landhuis

2.Katie Bosch
9.Rebekah Muilenburg

1000m:
2.Katie Bosch
5.Katie Landhuis

Mile:
3.Katie Bosch

60m Hurdles:
4.Kenzie Keune

4x400-3rd

4x800-1st

Distance Med-2nd

High Jump:
9.Hannah Paauw

Pole Vault:
10.Naomi Schimmel

NAIA Qualifiers...Below is the list of the 14 Northwestern entries who have met the NAIA auto mark heading into the final weekend:

Aaron Lemon-600m (6th) Auto

Rebekah Muilenburg-600m (6th) Auto

Peter Hollinger-800m (6th) Auto

Katie Landhuis-800m (3rd) Auto

Katie Bosch-800m (4th) Auto

Katie Bosch-1000m (6th) Auto

Katie Landhuis-1000m (13th) Auto

Tim Rose-Mile (10th) Auto

Men's 4x400 (9th) Auto

Women's 4x400 (11th) Auto

Men's 4x800 (6th) Auto

Women's 4x800 (2nd) Auto

Men's Distance Medley (12th) Auto

Women's Distance Medley (5th) Auto

Here is a list of the three athletes who have met the provisional mark heading into the final weekend:

Calvin Korver-Heptathlon (14th) Provisional

Tim Rose-1000m (20th) Provisional

Katie Bosch-Mile (17th) Provisional

Austin Krier

Sprints
Senior from Vermillion, S.D.

Will Norris

Distance
Senior from Spirit Lake, Iowa

Jordan Strand

Sprints
Senior from Sioux Falls, S.D.

Jahdai Dunk

Sprints
Senior from Whittier, Calif.

Derrick Akers

Sprints
Junior from Pella, Iowa

Katie Bosch

Middle Distance/Distance
Junior from Ankeny, Iowa

Tanner Goetsch

Junior from Spirit Lake, Iowa

Katie Landhuis

Middle Distance
Junior from Orange City, Iowa

Aaron Lemon

Junior from Mitchell, S.D.

Tim Rose

Junior from Iowa Falls, Iowa

Peter Smith

Junior from Polk City, Iowa

Levi TeBrink

Junior from Le Mars, Iowa

Sarah Lunn

Junior from Story City, Iowa

Jordyn Oostra

Junior from Sioux Falls, S.D.

Naomi Schimmel

Junior from Pinetop, Ariz.

Ryan Bauermeister

Distance
Junior from Spencer, Iowa

Peter Hollinger

Sophomore from Algona, Iowa

Rebekah Muilenburg

Sophomore from Orange City, Iowa

Reggie Carter

Sprints/Jumps
Freshman from Bradenton, Fla.

Kenzie Keune

Hurdles
Freshman from Sioux Rapids, Iowa

Calvin Korver

Hurdles/Sprints
Freshman from Orange City, Iowa

Hannah Paauw

Freshman from Brandon, S.D.