Track & field

Dennis Young Classic 10 a.m. Saturday, January 28, Storm Lake, Iowa

Meet location

Lamberti Center
Storm Lake, Iowa

Track and Field at Dennis Young Classic This Weekend

Meet Info...The Northwestern College track and field teams will compete at the Dennis Young Classic this weekend, a two-day event hosted by Buena Vista University. Competition gets underway on Friday, Jan. 27 with the multi-events at 5pm in the Lamberti Center. All of the other events will take place on Saturday, Jan. 28 beginning with the field events at 10am, followed by the first running events at 12:30pm.

Schedule of Events | Multi-Events Schedule

Heat Sheets | Live Results

Teams Competing...A total of 10 teams are scheduled to compete, including; Buena Vista, Dordt, Morningside, Briar Cliff, SWCC, Northwestern, Mount Marty, Graceland, Dakota Wesleyan and Midland University. 

Last Week...Northwestern College track and field athletes produced six national qualifying marks  and 15 top 10 finishes last week at the South Dakota State Division II Invitational. (Listed below)

Women's:

Jahdai Dunk-60m: 8th (8.08)

Rebekah Muilenburg-600m: 2nd (1:36) NAIA Auto

Katie Landhuis-800m: 2nd (2:18) NAIA Provisional

Katie Bosch-Mile: 1st (5:10) NAIA Provisional

Sarah Lunn-5K: 6th (19:59)

Kenzie Keune-60m Hurdles: 5th (9.27)

Arika Jacobson-60m Hurdles: 8th (10.05)

Arika Jacobson-300m Hurdles: 4th (48.14)

Katy Staab-300m Hurdles: 5th (50.33)

Hannah Paauw-High Jump: 2nd (1.52m)

4x400-1st (4:00) Keune, Muilenburg, Sorensen, Landhuis (NAIA Provisional)

Men's:

Austin Krier-400m: 50.26 (2nd)

Levi TeBrink-400m: 50.85 (3rd)

Aaron Lemon-600m: 1:21 (4th) NAIA Auto

Peter Hollinger-800m: 1:57 (4th)

Tim Rose-Mile: 3rd (4:17) NAIA Provisional

Tanner Goetsch-3K: 9:01 (2nd)

Ryan Bauermeister-5K: 15:47 (9th)

Men's 4x400: 3:21 (3rd) (Lemon, Krier, Hollinger, TeBrink)

Calvin Korver-High Jump: 1.9m (2nd)

Reggie Carter-Triple Jump: 12.96m (6th)

Last Year's Meet...Northwestern competed at the Dennis Young Classic in 2016 and had four entries meet the NAIA Auto mark. To read about last year's meet, click on the following link: 

2016 Dennis Young Results

GPAC Rank...Listed below are the Northwestern athletes who are currently ranked in the top 10 in their respective events in this week's GPAC performance list:

Men:

60m
4. Derrick Akers

200m
7.Derrick Akers
8.Perkins Aiyegbeni

400m
2.Austin Krier
5.Levi TeBrink

600m
2.Aaron Lemon

800m
4.Peter Hollinger

Mile
1.Tim Rose

4.Tanner Goetsch
7.Hans Epp

3000m
3.Ryan Bauermeister
4.Tanner Goetsch

5000m
1.Ryan Bauermeister

4x400-2nd

High Jump
6.Calvin Korver

Triple Jump
6.Reggie Carter

Women:

60m
2.Jahdai Dunk

600m
1.Rebekah Muilenburg

800m
1.Katie Landhuis

2.Katie Bosch

Mile
1.Katie Bosch

3000m
6.Sarah Lunn

5000m
3.Sarah Lunn

60m Hurdles
4.Kenzie Keune

4x400-2nd

High Jump
2.Hannah Paauw

Pole Vault
9.Naomi Schimmel

NAIA Qualifiers...Below is the list of Northwestern athletes who have either met the NAIA auto or provisional mark heading into week three:

Aaron Lemon-600m (8th) Auto

Rebekah Muilenburg-600m (3rd) Auto

Katie Landhuis-800m (3rd) Provisional

Katie Bosch-800m (5th) Provisional

Tim Rose-Mile (5th) Auto

Katie Bosch-Mile (5th) Provisional

Women's 4x400 (6th) Provisional

Up Next...Northwestern track and field teams will compete in the Dakota Wesleyan Open next weekend, Feb. 4, in Mitchell, S.D.

 

Austin Krier

Sprints
Senior from Vermillion, S.D.

Jahdai Dunk

Sprints
Senior from Whittier, Calif.

Derrick Akers

Sprints
Junior from Pella, Iowa

Katie Bosch

Middle Distance/Distance
Junior from Ankeny, Iowa

Hans Epp

Junior from Giltner, Iowa

Tanner Goetsch

Junior from Spirit Lake, Iowa

Katie Landhuis

Middle Distance
Junior from Orange City, Iowa

Aaron Lemon

Junior from Mitchell, S.D.

Tim Rose

Junior from Iowa Falls, Iowa

Levi TeBrink

Junior from Le Mars, Iowa

Sarah Lunn

Junior from Story City, Iowa

Naomi Schimmel

Junior from Pinetop, Ariz.

Ryan Bauermeister

Distance
Junior from Spencer, Iowa

Peter Hollinger

Sophomore from Algona, Iowa

Rebekah Muilenburg

Sophomore from Orange City, Iowa

Perkins Aiyegbeni

Sophomore from Janesville, Wis.

Reggie Carter

Sprints/Jumps
Freshman from Bradenton, Fla.

Arika Jacobson

Hurdles
Freshman from Brandon, S.D.

Kenzie Keune

Hurdles
Freshman from Sioux Rapids, Iowa

Calvin Korver

Hurdles/Sprints
Freshman from Orange City, Iowa

Hannah Paauw

Freshman from Brandon, S.D.